smiling woman

Jaký byl táta jako dítě? Dostával se často do problémů?

Co bylo táta jako malý kluk? Byl poslušným dítětem, které se vždy drželo pravidel, nebo živelným darebákem, který stále přitahoval problémy? Jaké příběhy a zážitky z jeho dětství nám mohou pomoci lépe pochopit člověka, kterým se stal? Připojte se k nám na cestě do minulosti, jak se potápíme do vzpomínek a příběhů, které nám odpoví na otázku: „“ Nechte se přenést do doby, kdy byl váš táta ještě malým chlapečkem a objevte svět jeho dětských let. To vše a mnohem více v následujícím článku.

Obsah článku

1. Jaké byly mladé roky tatínka? První úskalí a radosti

Tatínkovy mladé roky byly plné dobrodružství, smíchu a také některých výzev. Již jako mladík, byl plný energie a odvahy. Snažil se vždy vyzkoušet nové věci a dobrodružství nikdy neodmítl. Zaskočil na kolo a projížděl okolní krajinu, prozkoumával tajemství lesů a polí. Ale kromě radosti a vzrušení přišlo i několik prvních úskalí – padák ze stromu, neklidný říční přejezd či ztráta orientace v hustém lese.

Tatínek se rozhodně nenechal odradit. Tyto okolnosti ho posilovaly a učily ho být odolnější a samostatnější. Kromě těchto dobrodružství ho také těšily jednoduché radosti života. K jeho oblíbeným patřily:

 • Jízda na kole
 • Čtení knih pod stromem
 • Přátelské fotbalové zápasy

I přes všechny nástrahy a výzvy mládí, byly to právě tyto jednoduché radosti, které dělaly jeho mladé roky tak krásnými a nezapomenutelnými.

2. Táta jako dítě: Z neposedného kluka k zodpovědnému rodičovi

Narodil se jako třeskutý neposeda, vždy připraven na další dobrodružství. Vyskakovat oknem z domu během hry na schovávanou, jezdit na kole bez rukou nebo tvořit největší louže bahnem po dešti, byly jen některé z jeho nevyčerpatelných dovedností. Ve škole se potuloval po chodbách, zanedbával své povinnosti a podle všech očekávání mělo ho to stát budoucnost. Ale osud se rozhodl dát mu jinou šanci.

Poté, co se stal otcem, zjistil, že zodpovědnost je něco, co často přehlížíme, pokud v životě nedosáhneme určitého bodu. Když se poprvé podíval do očí svému novorozenému dítěti, pochopil, že být zodpovědný za jinou bytost není lehké, ale je to rozhodně něco, co mění život. Tento proces se následně promítl do jeho povahy a stal se z něho zodpovědný rodič, který své děti naučil:

 • Láska: Z hlediska lásky a přijetí.
 • Odpovědnosti: Vysvětlování důležitosti svědomitosti a plnění úkolů.
 • Statečnosti: Vzdělávání z hlediska objektivní reality a ke zvládání strachu.

old people, married couple, together

3. Rodinné historky: Kde se vzal táta s citlivou duší?

Naše rodinné historky jsou jako oblázky, které občas vytáhneme z kapsy a prohlížíme si je. Jedním z nich je příběh o tom, kde se vzal táta s citlivou duší. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o muže jako vyšitého z kusů drsné látky, ale pod povrchem najdete jemný kámen, broušený časem a zkušenostmi. Táta byl totiž vychován svými dvěma sestrami a matkou – ženami s silnými, ale laskavými osobnostmi. Toto ženské zázemí mu dalo schopnost pochopení a soucitu, které mu zůstaly po celý život.

Na rozdíl od mnoha mužů své generace, táta nikdy nepovažoval city za něco, čeho by se měl stydět. Bylo to jeho sestry, které ho učily, že je v pořádku plakat, a že skutečná síla nepochází z ulity tvrdosti, ale z ochoty být zranitelný. Naučily ho také hodnotě uměleckého vyjádření. Takže když táta nebyla na práci nebo opravovali něco doma, často ho najdete při poslechu jeho oblíbené hudby nebo při čtení milované knihy.

 • Byl to on, kdo mě učil o hudbě Boba Dylana a ukázal mi, jak číst mezi řádky románů Hermana Hesse.
 • Vždycky měl smysl pro krásu a měl schopnost vidět ji i v těch nejprozaičtějších věcech.

To jsou vlastnosti, které formovaly jeho citlivou duši a které si ceníme.

4. Stránky z dětství mého otce: Do potíží nebo neznámo kam?

Zdaleka nejsilnějším vzpomínkovým obdobím mého otce byly léta jeho mládí, kdy se toulal okolní krajinou buď kvůli potížím nebo prostě z touhy objevovat neznámá místa. Tyto výpravy mnohdy končily různými příhodami a často je umocňoval fakt, že se odehrávaly za napětí druhé světové války a poválečných roků.

Mezi nezapomenutelné historky patří několik zajímavých příběhů. První z nich je o jeho dobrodružství v lese za tmy, kdy se s kamarádem opozdil na večerku a museli tak najít cestu domů v absolutní tmě. Nebo příběh o cestě na kole na sousední vesnici, která byla vzdálená pěkných pár kilometrů, a později se ukázalo, že tam neměli vůbec co dělat. Také nezapomenutelné bylo plavání v řece, kde se setkal s divokým bobrem, což v tu dobu bylo zcela nevídané, nebo když se bloudil v polích a objevil starou opuštěnou usedlost.

 • Dobrodružství v lese: Opozdil se na večerku a museli tak najít cestu domů za tmy.
 • Cesta na kole: Navštívil sousední vesnici na kole, kde nakonec neměli vůbec co dělat.
 • Plavání v řece: Setkal se s divokým bobrem, což bylo v této době zcela nevídané.
 • Bloudění v polích: Objevil starou opuštěnou usedlost.

Tyto stránky z dětství mého otce jsou tou nejlepší částí mojí paměti na něj. Byly plné energie, dobrodružství a odhodlání, které se ve mně zakořenily až do dnešních dnů. Ať už šlo o jeho lásku k přírodě, lásku k životu nebo o schopnost vidět krásu v nejkrajnějších situacích, tyto příběhy jsou mi stále blízké a stále mě inspirovaly.

Děkujeme, že jste byli s námi na této nostalgické cestě zpět do mládí našeho otce. Ať už byl váš tatínek vzorný nebo rošťák, jedno je jisté – zkušenosti z jeho dětství mu pomohly formovat do osoby, kterou dnes máme tak rádi. Připomínáme si, že naše chyby a výzvy nás tvoří a utváří nás. Takže ať už se táta dostával často do problémů nebo ne, jeho příběh je důkazem, že z dětství se můžeme poučit a stát se lepšími lidmi. Doufáme, že vás tento článek inspiroval k hlubšímu rozhovoru s vaším otcem a k odhalení některých skvostů z jeho minulosti.

Podobné články
Jaký byl váš nejvyšší úspěch ve škole?
cap, boy, smile

Každý z nás má své vlastní úspěchy, kterými se může pochlubit. Někdy se však stává, že se nám podaří dosáhnout Více

Jaké je být pradědečkem a babičkou?
smiling woman

Někdy se říká, že nejkrásnější věcí na stáří jsou vnoučata. Ale co teprve pravnoučata? Jaké to je být pradědečkem a Více

Máte nostalgickou vzpomínku na dětství?
vintage 1950s, pretty woman, vintage car

Kdo by nechtěl občas zavzpomínat na bezstarostné dětství plné radosti a neznámých dobrodružství? Každý z nás má nějakou tu vzpomínku, Více

Čím jsi chtěl být, až vyrosteš?
shallow focus photography of man in suit jacket's back

Máme toho plné zuby otázek typu "Co chceš dělat, až vyrosteš?" nebo "Když budeš velký/á, čím se chceš stát?" Zdá Více