shallow focus photography of man in suit jacket's back

Čím jsi chtěl být, až vyrosteš?

Máme toho plné zuby otázek typu „Co chceš dělat, až vyrosteš?“ nebo „Když budeš velký/á, čím se chceš stát?“ Zdá se, že dospělí jsou posedlí tím, čím se jejich ratolesti stanou v budoucnu. Ale co když vás nikdy nenapadlo, čím byste chtěli být? Co když jste se cítili přehlceni všemi možnostmi a nemohli jste si vybrat? V tomto článku se podíváme na téma „“ z trochu jiné perspektivy.

1. „Přemýšlíš o své budoucnosti? Tady je otázka, kterou si klade každý z nás“

Každý z nás se někdy zamýšlí nad tím, co ho v budoucnu čeká. Možná si kladeš otázku, co bude tvým povoláním, zda najdeš lásku svého života, nebo jaké budou tvé cestovatelské plány. Bez ohledu na to, jaké otázky ti hlavou právě probíhají, je důležité si uvědomit, že je to normální a přirozený proces. V tomto článku ti přinášíme jednu z těchto otázek, která ti může pomoci lépe si uvědomit, co vlastně od života očekáváš.

Otázka, kterou ti klademe, zní: „Co tě v životě opravdu naplňuje?“ Možná se jedná o tvoji rodinu, kariéru, kreativní tvorbu, cestování nebo něco zcela jiného. Je důležité si uvědomit, že to, co nás naplňuje, se může v průběhu času měnit. Proto je dobré si každou chvíli klást tuto otázku a revidovat své priority. Pokud víš, co tě opravdu naplňuje, můžeš se na to zaměřit a být šťastný/á.

 • Přemýšlej o tom, co tě skutečně baví a naplňuje.
 • Zvaž, co bys chtěl/a dělat v budoucnu – nejde jen o kariéru, ale třeba i o volnočasové aktivity.
 • Nech si čas na samotu a ujasni si své priority.

Pamatuj si, že ty rozhoduješ o své budoucnosti. Pokud víš, co od života chceš, můžeš se na to zaměřit a usilovat o to. Buď upřímný/á k sobě a neboj se říct si o pomoc, pokud ji potřebuješ. Svět nabízí mnoho možností, ale je na tobě, jaké z nich využiješ a jak budeš svůj život žít.

2. „Několik tipů, jak najít svou cestu a vybrat si to pravé povolání“

Výběr správného povolání může být pro mnoho lidí velkým dilematem. Následují několik tipů, které Vám mohou pomoci najít svou cestu a vybrat si to pravé povolání:

 • Ujasněte si své zájmy: Než začnete hledat své povolání, je důležité vědět, co Vás baví a co Vás zajímá. Zkuste si zapsat všechny aktivity, které Vás baví a přemýšlejte, jak byste je mohli propojit s pracovním zaměřením. Pokud máte konkrétní zájem o nějakou oblast, zkuste najít informace o tom, jakým způsobem a co byste museli studovat, aby jste se mohli v této oblasti uplatnit.
 • Osobnostní testy: Pokud nevíte, co vlastně chcete dělat, může Vám pomoci absolvování osobnostního testu. Tyto testy Vám mohou pomoci zjistit, jaké jsou Vaše silné a slabé stránky, co Vás baví a co Vás nebaví. Výsledky testů Vám mohou ukázat směr, do kterého byste se měli ubírat a co by Vám mohlo vyhovovat.

Je důležité si uvědomit, že výběr správného povolání není jednoduchý proces a může trvat několik týdnů, měsíců nebo dokonce let. Je také důležité nevzdávat se a hledat stále dál, dokud nenajdete to správné povolání, které Vás bude bavit a naplňovat.

fire fighting, helm, firefighters

3. „Proč je důležité mít jasnou představu o své budoucnosti a jak na to?“

Určit si jasnou představu o své budoucnosti je klíčové pro dosažení úspěchu v životě. Pokud víte, co chcete a kam směřujete, můžete se na to soustředit a dělat kroky správným směrem. Zde jsou některé tipy, jak si určit jasnou představu o své budoucnosti:

 • Zvažte své zájmy a vášně. Co vás opravdu zajímá a co děláte rádi?
 • Uvažujte o svých cílech. Co chcete v budoucnu dosáhnout? Může to být profesní nebo osobní cíl.
 • Zamyslete se nad svými silnými stránkami. Co umíte dělat dobře a co vám jde snadno?
 • Definujte své priority. Co je pro vás nejdůležitější v životě a jakým způsobem k tomu můžete přispět?

Pokud máte jasnou představu o své budoucnosti, můžete si vytvořit plán, jak se k ní dostat. Je to proces, který vyžaduje čas, trpělivost a samotné úsilí. Důležité je si uvědomit, že vaše představa o budoucnosti může být flexibilní a může se měnit v průběhu času. Proto je důležité průběžně revidovat své cíle a upravovat je podle aktuálních potřeb a zkušeností.

4. “ Možná máš stále šanci splnit si svůj sen

Pamatuješ si, když tě maminka nebo táta zeptali, co chceš být až vyrosteš? Možná jsi odpověděl/a, že chceš být astronaut, zpěvák/ka, policista/ka nebo učitel/ka. A teď, když už jsi dospěl/a, se ptáš sám sebe, zda jsi svůj sen splnil/a. Možná jsi se od svého dětství změnil/a a už nechceš dělat to, co jsi si přál/a dřív, ale přesto existuje šance splnit si svůj sen.

Podívej se na svůj život a zvaž, co ti dělá radost a co tě naplňuje. Někdy se nám zdá, že je pozdě začít s něčím novým, ale nikdy není pozdě na to, být to, co jsme vždycky chtěli být. Pokud se cítíš unavený/á a nešťastný/á v práci, kterou máš teď, tak to možná není ta správná práce pro tebe. Zvaž změnu a najdi si cestu k tomu, co tě opravdu baví.

 • Přemýšlej o tom, co tě baví a co ti dává smysl v životě.
 • Zkoušej nové věci a neboj se změn.
 • Zamysli se nad tím, co ti brání v tom, splnit si svůj sen.

Pamatuj si, že život je krátký a není na co čekat. Pokud stále toužíš po něčem, tak si to zasloužíš a můžeš toho dosáhnout.

Ať už jste se rozhodli být doktorem, učitelem, hercem nebo astronautem, nezapomeňte, že vaše sny jsou dosažitelné. Vše, co potřebujete, je odhodlání, tvrdá práce a víra v sebe sama. A jestliže se cesta k vašim cílům zdá být plná překážek, nevzdávejte se. Koneckonců, život je plný překvapení a nevíme, kam nás zavedou naše cesty. Takže ať už se stanete čímkoli, buďte hrdí na to, kým jste a co jste dosáhli. A pokud jste ještě nenalezli své životní poslání, nezoufejte. Vždycky je čas na změnu a nové začátky.

Podobné články
Jaký byl váš nejvyšší úspěch ve škole?
cap, boy, smile

Každý z nás má své vlastní úspěchy, kterými se může pochlubit. Někdy se však stává, že se nám podaří dosáhnout Více

Jaké je být pradědečkem a babičkou?
smiling woman

Někdy se říká, že nejkrásnější věcí na stáří jsou vnoučata. Ale co teprve pravnoučata? Jaké to je být pradědečkem a Více

Máte nostalgickou vzpomínku na dětství?
vintage 1950s, pretty woman, vintage car

Kdo by nechtěl občas zavzpomínat na bezstarostné dětství plné radosti a neznámých dobrodružství? Každý z nás má nějakou tu vzpomínku, Více

Kdo byl v dětství vaším nejlepším kamarádem?
pinky swear, friendship, gesture

Vzpomínáte si na ty nezapomenutelné chvíle z dětství, kdy jste se s někým spřátelili natolik, že jste spolu prožili všechny Více